18.03.2023 Giresun “Yeter! Söz Milletin!” Toplantımız

Hür Düşünce Hareketi toplantılarından üçüncüsü “Yeter! Söz Milletin!” konulu toplantı, 18 Mart 2023 tarihinde Giresun’da düzenlenmiştir.

Hür Düşünce Hareketi, Genel Başkanımız Sn. Süleyman AKSOY’a eşlik eden Yönetim Kurulu üyeleri ve İl Temsilcilikleri heyetiyle, toplantı öncesi 4 günlük süre içerisinde 6’lı Masa İl Başkanlıklarına, çeşitli STK’lara ve kanaat önderlerine ziyaretlerde bulunarak toplantıya davetlerde bulunmuştur.

Yapılan ziyaret ve temaslarda; Türkiye’nin önemli ihracat ürünlerinden fındık konusu ele alınmış, başta Giresun olmak üzere fındık üretilen Ordu, Trabzon ve Rize’de fındık ile ilgili stratejik ürün ilan edilmesi ile alakalı görüşler değerlendirilmiştir. Dünya fındık üretiminin %71’ini karşılayan Türkiye’mizin yanı sıra fındıktaki dengenin aleyhimize dönmesi için; İspanya, İtalya, Gürcistan, Azerbaycan ve Şili’de yeni fındık ekim sahaları açılması sebebiyle Giresun’un üretimi olan 200 bin ton civarında fındığın (Türkiye üretiminin %15’i) bu sahalarda üretildiği, bu konuda gerekli tedbirler (yeni ekim alanları, ağaçların yenilenmesi, bakımı ve sulanması, ticareti ve ihracatı) alınmazsa önümüzdeki dönemde üretim kotamızın düşeceği gözlenmiştir.

Toplantı, daha önce ziyaret edilen STK ve İl Başkanlıkları ile Giresun Hüseyin Otel’in toplantı salonunda 100 civarı seçkin kişinin katılımı ile gerçekleşmiştir.

Genel Başkanımız Sn. Süleyman Aksoy’un açılış konuşması ile başlayan toplantımız, Yönetim Kurulu üyemiz 24. Dönem Diyarbakır Milletvekili Sn. Cuma İçten ve Finans ve Ekonomi Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sn. Prof. Dr. Mehmet Hasan Eken’in sunumları ve değerlendirmeleri ile gerçekleşmiştir.

Genel Sekreterimiz Filiz Caca’nın Hoşgeldiniz Konuşması
Moderatörümüz Genel Başkan Vekili Hüseyin Reşit Öz’ün Panel Açılışı
Sn. Cuma İçten Konuşması
Prof. Dr. Mehmet Hasan Eken Konuşması